V petek, 24. 2. 2023, je potekal šolski otroški parlament na temo DUŠEVNO ZDRAVJE OTROK IN MLADIH. Udeležilo se ga je 24 učencev od 5. do 9. razreda. Za občinski otroški parlament so bili izvoljeni:

• 5. a – Edin Mehadžić, Nina Škof
  • 5. b – Hana Režek, Zarja Muc
  • 5. c – Brina Žnidaršič
  • 7. a – Adnan Mehadžić
  • 7. b – Leja Črnič
  • 8. a – Brina Papič
  • 9. a – Tina Pezdirec, Dorotea Muc
  • 9. b – Lea Gašperič, Teja Škof

Povzetek:

Spregovorili smo o pomenu otroških parlamentov. Za uvod smo poslušali Nipkejevo pesem Kako se počutiš?, in učenci so narisali ali napisali, kako se počutijo danes ali pa na splošno. Nadaljevali smo s pogovorom, kdo vpliva na naše počutje in kako si sami lahko pomagamo. Za sprostitev napetosti se lahko ukvarjajo s hobiji. Vsak je zapisal, s čim se ukvarja v prostem času in povedal, kaj mu te aktivnosti pomenijo. Navajali so še druge načine sproščanja in pomen dobrih prijateljev. Spregovorili smo tudi, kako pomembno je, da se zavedajo, da  imajo veliko dobrih lastnosti, na katere se morajo spomniti, ko niso ravno dobre volje ali ko jim kaj ne gre. Pregledali smo aktivnosti, ki jih šola ponuja za učence in starše. Npr. ozaveščanje o različnih oblikah zasvojenostih, sodelovanje v različnih akcijah ipd. Tudi sami so imeli nekaj predlogov, katere aktivnosti bi lahko na šoli še izvedli.

Pogledali smo aplikaciji #to sem jaz in e-tom ter se pogovorili, komu lahko prideta prav in da je potrebno večkrat učence opozarjati, da obstaja tudi takšna vrsta pomoči. Menijo, da zdaj ko nimajo težav o tem ne razmišljajo. Ko pa se srečajo z njimi, pa na tovrstne aplikacije pozabijo.

Vsi so dobili še mini plakat SLABEMU POČUTJU SEM KOS. Dogovorili smo se, da si ga obesijo nad pisalno mizo in večkrat pogledajo ideje, kako izboljšati počutje.

Barbara Forstner
mentorica