V sredo, 23. 3. 2022, je v sejni sobi Občine Metlika potekal občinski otroški parlament na temo MOJA POKLICNA PRIHODNOST. Udeležilo se ga je 20 učencev iz naše in podzemeljske osnovne šole. Parlament je vodila devetošolka Manca Mihelčič, pomagali pa sta ji še učenki obeh šol.

Učencem veliko pomenijo izkušnje drugih pri poklicni poti. Slišali so, kako je potekala županova pot in na kaj vse morajo biti pazljivi, saj izobraževanje traja vse življenje. Učenci so razlagali, kako so se odločali za srednje šole. Pomembna je vsaka veščina, hobi, vedoželjnost. Z obiskovanje različnih interesnih dejavnosti si lahko razvijajo različne veščine. Ni vse v formalni izobrazbi. Zavedajo se, da so nekateri poklici že izumrli, nekateri še bodo, po drugi strani pa nastajajo vedno novi. Ne bojijo se, da bi ostali brez dela. Poklice, ki so vezani na delo z ljudmi, ne bodi zamenjali roboti, saj človeka najbolje razume človek. Pohvalili so projekt Obrtna pot in računalniška programa Kam in kako ter Moja izbira. Računalništvo je postalo pomembno, zato predlagajo, da postane del obveznega programa. Glede izobraževanja v tujini se strinjajo, da je treba izkoristiti vse možnosti, da pridobiš nove izkušnje. Kar se pa tiče zaposlovanja v tujini, menijo, da visoka plača tega ne odtehta, saj si tam le tujec. Kvaliteta življenja (zdravstvo in izobraževanje) je boljša v Sloveniji. Zavedajo se posledic koronavirusa. Za marsikaj so bili prikrajšani. Pohvalili so delo učiteljev v času izobraževanja na daljavo. Za regijski posvet, ki bo 29. 3. 2022, so izvolili Sarah Kostelec. Čestitamo.

Barbara Forstner
mentorica